Odpowiednie oznakowanie w budynkach to podstawa. Szczególnie w miejscu pracy, czyli tam, gdzie wszelkiego rodzaju tabliczki informacyjne powinny być łatwo zauważalne. Niestety nie zawsze tak jest. Powodów jest kilka. Jeden z najważniejszych to przekonanie, że tabliczki przydrzwiowe wewnętrzne są nieistotnym detalem wykończenia wnętrz. W rzeczywistości ich wygląd, kształt oraz umiejscowienie wpływają na poczucie komfortu pracujących i odwiedzających. Poniżej zamieszczamy kilka porad w jaki sposób wybrać oraz zamontować dobraną do naszych potrzeb tabliczkę przydrzwiową.
Zasada trzech „w”
Przy wyborze tabliczki przydrzwiowej kierujemy się zasadą trzech „w”: widoczność – wygoda – wygląd. I to dokładnie w takiej kolejności. Najważniejsza jest zauważalność informacji umieszczanej wewnątrz tabliczki. Widoczność oznacza, że potencjalny klient lub gość może bez problemu dostrzec i przeczytać informację. Wygoda dotyczy sposobu montażu i zmiany treści na tabliczce. Chodzi o to, aby łatwo zamontować i sprawnie wymienić informacje. I w końcu wygląd dostosowany do wnętrza. Odpowiednio dobrana tabliczka to taka, która w razie potrzeby jest dostrzegalna ale nie przykuwa naszego wzroku na dłużej. Jest obiektem towarzyszącym i subtelnym, czyli dostosowanym do charakteru wnętrza.
Tabliczki przydrzwiowe do wewnątrz – najpopularniejsze rodzaje
Jeśli poszukujemy tabliczki przydrzwiowej w formie wizytownika do biura, to najlepszym wyborem będzie klasyczna tabliczka modułowa lub informacyjna. Oba rodzaje wytwarzane są z profili aluminiowych, dzięki czemu odznaczają się trwałością i odpornością na zniszczenia. Tego rodzaju tabliczki przydrzwiowe występują najczęściej w dwóch rozmiarach 49+19 mm oraz 64+34mm. Mowa o modułach z odmienną wysokością. Pierwszy ma odpowiednio 49 lub 64 mm, drugi natomiast 19 lub 34 mm. W obu przypadkach tabliczkę można rozbudowywać o kolejne segmenty w zależności od potrzeb. Alternatywą dla nich jest tabliczka przydrzwiowa modułowa. W tej wersji występuje moduł o jednej wysokości (19 mm lub 49 mm).
Bardziej eleganckimi wersjami wizytownika ściennego są: tabliczka przydrzwiowa na dystansach oraz tabliczka przydrzwiowa zaokrąglona. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dwiema formatkami z bezbarwnej plexi, pomiędzy którymi umieszczamy informacje (ewentualnie nadrukowujemy). Natomiast w drugim, do aluminiowej tabliczki wkładamy druk i zabezpieczamy plexą.
Jeśli często wymieniamy treść wizytowników przydrzwiowych (np. ze względu na wynajmowane powierzchnie biurowe), to godne polecenia są trzy rodzaje tabliczek z ekspresowym systemem zamiany informacji: tabliczka przydrzwiowa uchylna, tabliczka przydrzwiowa na wsuw oraz tabliczka przydrzwiowa zatrzaskowa.
Tabliczki do zadań specjalnych
W sytuacji gdy tabliczki przydrzwiowe mają służyć innym zadaniom, np. przekazywać gościom ważne i rozbudowane informacje graficzne, najlepszym rozwiązaniem będzie jedna z tabliczek kieszeniowych (kieszeń plakatowa na kołkach dystansowych, kieszeń ścienna, tabliczka przydrzwiowa owalna) lub dedykowanych (tabliczka aluminiowa, tabliczka informacyjna ścienna, tabliczka przydrzwiowa wypukła, tabliczka przydrzwiowa z antyramą, tabliczka z wymienną treścią).
Wartą uwagi nowością są interaktywne tabliczki przydrzwiowe z ruchomymi wkładkami w dwóch kolorach – zielonym i czerwonym. Dzięki prostemu, przesuwnemu mechanizmowi można w zależności od rodzaju tabliczki rezerwować np. pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne lub toalety (tabliczka na drzwi wolne zajęte, tabliczka na drzwi open closed, tabliczka na drzwi occupied vacant, tabliczka wolne zajęte).
Tabliczki przydrzwiowe wewnętrzne – miejsce i wysokość montażu ma znaczenie
Tabliczki informacyjne najlepiej instalować po lewej stronie od wejścia do pomieszczenia. W językach europejskich obowiązuje zapis alfabetu od lewej do prawej i lewą stronę od jakiegoś obiektu (np. drzwi wejściowych) traktujemy zazwyczaj jako naturalne miejsce dla informacji wymagających odczytania. Wszystko zależy również od układu drzwi wejściowych i tego, po której stronie umiejscowiona jest klamka. Oprócz strony, ważna jest też wysokość montażu. Tabliczka przydrzwiowa powinna być umieszczana na wysokości oczu, dzięki czemu obserwator bez wysiłku zarejestruje i odczyta zawartość. Wysokość liczymy od podłogi do dolnej krawędzi tabliczki. Dla tabliczek przydrzwiowych i szyldów odpowiednia wysokość wynosi ok 150 cm. Tabliczki opisowe na drzwi montujemy z kolei nieco wyżej, na wysokości 160/170 cm.
Dodatkowe zastosowanie
W czasach zwiększonych obostrzeń zdrowotnych w hotelach, restauracjach, urzędach czy szkołach, tabliczki przydrzwiowe są coraz chętniej wykorzystywane do informowania o wzmożonych środkach ochrony higienicznej. Każda z wymienionych powyżej tabliczek z powodzeniem może być wykorzystywana w budynkach do usprawnienia polityki informacyjnej na temat przeciwdziałaniu koronawirusowi.
Odpowiednio dobrane tabliczki przydrzwiowe to coś więcej, niż tylko detal wystroju wnętrza. Stanowią element podstawowego wyposażenia pomieszczeń, o który warto odpowiednio zadbać.